Χαρούμενες γιορτές για την Κόνιτσα, 3-1 το Νησί

Μέσα στο κρύο και τη λάσπη η Πίνδος Κόνιτσας επικράτησε του Νησιού με 3-1 και το προσπέρασε στη βαθμολογία, κλείνοντας έτσι νικηφόρα την χρονιά του 2019 και ανεβαίνοντας στην 6η θέση.

Σε ένα πραγματικά βαρύ αγωνιστικό χώρο το Νησί ήταν αυτό που μπήκε δυνατά και μόλις στο 2΄ λεπτό αφού οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ, ο Πρέντζας ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Γεωλδάση κάνοντας το 0-1.

Στο 6΄ ο Πρέντζας λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά όταν έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Η επόμενη φάση όμως3 ανήκε στην Πίνδο με τον Λάμπρου να κάνει εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά έκανε την σέντρα και ο Μουρεχίδης με πλασέ έκανε το 1-1.

Από εκεί και μετά η Κόνιτσα είχε την κατοχή αλλά το Νησί απείλησε στο 26΄ και πάλι με τον Πρέντζα.

Το Νησί κατάφερε σε δυο αντεπιθέσεις και πάλι να φτάσει στην άστοχη τελική προσπάθεια ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου η Πίνδος κέρδισε κόρνερ από δεξιά το οποίο το εκτέλεσε ο Δημόπουλος και ο Μουρεχίδης με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη η ομάδα του Στέλιου Σιώτα προσπάθησε να απειλήσει και είχε ξανά την κατοχή της μπάλας.

Στο 59΄ έβαλε πιο γερές βάσεις για τη νίκη όταν ο Λάμπρου έκανε το σουτ στην περιοχή, έδιωξε ο Τσαμητρόπουλος και στην επαναφορά και πάλι ο Λάμπρου έκανε το πλασέ σημειώνοντας το 3-1.

Από το 65΄ και μετά οι δυο ομάδες είχαν πιο γρήγορο ρυθμό και χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες από μεριάς Πίνδου δυο με τον Μουρεχίδη ενώ από πλευρά του Νησιού με τον Πρέντζα και τον Μπίλη.

Στο 74΄ η Πίνδος κέρδισε πέναλτι όταν ο Σπανός Δ. ανατράπηκε στην περιοχή, το εκτέλεσε ο Μουρεχίδης αλλά έδιωξε ο Τσαμητρόπουλος.

Να σημειωθεί ότι υπήρξαν κάποια νεύρα στο τελευταίο 20λεπτο μέσα στον αγωνιστικό χώρο για κάποια σκληρά μαρκαρίσματα, και αποβλήθηκε από τον διαιτητή κ. Μπούμπα ο παράγοντας της Πίνδου Λάζαρος Ράγγας.

Διαιτησία: Μπούμπας (Τασιούλας-Παπαδόπουλος Ν.).

Κόνιτσα: Γεωλδάσης, Ζαχαρόπουλος (67΄ Ρούστα), Ράγγας, Μήτσος, Σπανός Α. (90΄ Καλές), Σπανός Χ., Λάμπρου Ν., Κυρτζόγλου Α. (76΄ Λάμπρου Λ.), Γαλανός (67΄ Σπανός Δ.), Δημόπουλος, Μουρεχίδης.

Νησί: Τσαμητρόπουλος, Τσιλίκης (90'  λ.τρ. Κουβάτης), Κονδύλης, Κοτσίνας, Αθανασίου (46΄Τότσικας), Κασίμης, Πρέντζας (77΄ Λούντζης), Στογιάννης, Τζιμογιάννης (63΄ Μπίλης), Γκόντζος.