Επιστροφή στις επιτυχίες,Κληματιά-Κεφαλόβρυσο 5-2(video)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Κληματιά, επικρατώντας με 5-2 της Αναγέννησης Κεφαλόβρυσου για την 13η αγωνιστική του Α' Ομίλου της Β Ερασιτεχνικής και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2019.

Η ομάδα του Σπύρου Μάνθου προερχόταν από τέσσερις σερί ήττες και ήθελε μόνο τη νίκη κόντρα στο Κεφαλόβρυσο.

Το παιχνίδι απέκτησε από τα πρώτα λεπτά ρυθμό,με το Κεφαλόβρυσο να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 4’.

Ύστερα από λάθος της άμυνας της Κληματιάς, ο Καμονάς βγήκε μόνος του απέναντι από τον Στράιχερ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Ο Μούτας στο 6’ έστειλε με σουτ τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Γεράκου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, χάρη σε ωραίο σουτ του Μακολλάρι στο 9’.

Η απάντηση της Κληματιάς ήταν άμεση, με τη γηπεδούχο ομάδα να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 11’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλαχόπουλου.

Στη συνέχεια,για αρκετά λεπτά οι δυο ομάδες δεν είχαν να παρουσιάσουν κάτι το αξιόλογο, πέρα από κάποια σουτ εκατέρωθεν και στατικές φάσεις. Πολύ καλή στιγμή για την Κληματιά στο 35’, όταν ο Γκουγιάννος βρέθηκε εντός περιοχής και σχεδόν αμαρκάριστος, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στο 42’, όταν με ωραία ενέργεια και τελείωμα ο Παπαλάμπρης έκανε το 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον πιο ιδανικό τρόπο για την Κληματιά, καθώς στο 45’ ο Παπαλάμπρης έβγαλε φοβερή μπαλιά για τον Παυλίδη και αυτός με πλασέ έκανε το 3-1.

Στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48’, ο Μπέλλος από πλεονεκτική θέση έστειλε άουτ τη μπάλα, ύστερα από ωραίο συνδυασμό των παιχτών της Κληματιάς.

Το Κεφαλόβρυσο δεν το έβαλε κάτω και ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 55’. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Θωμαίδης έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα του Στράιχερ για το 3-2.

Στο 61’ ο Βλαχόπουλος  έβγαλε ασίστ για τον Γκουγιάννο και αυτός σε κενή εστία σκόραρε για το 4-2.

Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν το δεύτερο πέναλτι στο ματς με τον Γκουγιάννο και ο Παπαλάμπρης ανέλαβε εύστοχα να το εκτελέσει, διαμορφώνοντας το 5-2, σκορ ασφαλείας για την Κληματιά.

Παρά το εις βάρος του σκορ, το Κεφαλόβρυσο αποδείχθηκε μαχητικό, βγαίνοντας μπροστά με σκοπό να διεκδικήσει ακόμη ένα τέρμα.

Στο 78’ ο Τάσιος βγήκε σε θέση βολής, στέλνοντας τη μπάλα άουτ,ενώ στο 84’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν από κοντά να σκοράρουν, με τον Κώστα να διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια τον Στράιχερ να μπλοκάρει τη μπάλα, καθαρίζοντας τη φάση.

Διαιτησία: Πάνος Ι(Τσάντας-Γκέλης)

Κληματιά: Στράιχερ, Κώστας,Μούτας, Σπυρόπουλος, Τσακανίκας, Παπαλάμπρης, Τζιάλλας(85’ Μπάρλας), Μπέλλος (81’ Μάντζιος), Βλαχόπουλος, Γκουγιάννος (70’ Ράπτης), Παυλίδης (74’ Γιαννάκης).

Κεφαλόβρυσο: Γεράκος, Μπενέκας, Μακολλάρη, Γκορίτσας (50’ Τάσιος), Πότσης, Τσουμάνης(63’ Ζουρνατζής), Θωμαίδης, Μπάσιος, Μακολλάρι, Ντόντης (69’ Λέσσης), Καμονάς.