Πολύτιμος βαθμός για την Ελεούσα, 2-2 με Κόνιτσα

Δεν μπόρεσε η Ελεούσα να καταβάλλει την αντίσταση της δυναμικής ομάδας της Κόνιτσας ωστόσο παρότι βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει έτσι τον πολύτιμο για αυτήν βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Στο 9΄ ο Λάμπρου δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάτζιο ενώ στο 20΄ ο Καλές έκανε το διαγώνιο πλασέ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η Ελεούσα απείλησε στο 24΄όταν ο Τζουρμανάς έκανε την κεφαλιά με τη πάλα να φεύγει δίπλα στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 37’ με τον Οικονόμου να χτυπάει τον Λάμπρου και ο διαιτητής να δείχνει την άσπρη βούλα, την εκτέλεση του ανέλαβε ο Μουρεχίδης στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μουρεχίδης επεχείρησε το σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Καλές έκανε το σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Μπάτζιος.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μετά από φάση διαρκείας ο Ι. Τσακανίκας βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη και πάλι η Κόνιτσα είχε την υπεροχή και στο 57΄ μετά από κόρνερ του Δημόπουλου, ο Καλές έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 1-2.

Από το σημείο αυτό και μετά δεν έγιναν φάσεις μπροστά στις δυο εστίες με την Ελεούσα όμως να φτάνει στο 79’ στην ισοφάριση όταν ο Τσακανίκας Ι. εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, και κατέληξε στα δίχτυα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Διαιτησία: Τάσης (Μωυσιάδης-Σπυρογιώτης).

Ελεούσα: Μπάτζιος, Τσίντας, Τσακναικας Β., Οικονόμου, Τζουρμανάς, Τζιάλλας (68΄ Γιατσος), Πεπόνης Ι. (75΄ Μαμακής), Πεπόνης Θ., Βελτσίστας, Πασχάλης (59΄ Μπανδέλης), Τσακανίκας Ι.

Κόνιτσα: Γεωλδάσης, Βλάχος Χ. (63΄ Κίτσος), Ρούστα, Μήτσος, Σπανός Χ., Χαλούλος (71΄ Σπανός Α.), Λάμπρου (90΄ Μπουκουβάλας), Κυρτζόγλου, Καλές, Δημόπουλος, Μουρεχίδης (89΄ Κυρτζόγλου).