Ο ΠΑΣ έχασε το ματς, κέρδισε τον Κούζικ

Οι γηπεδούχοι έδειξαν και χθες ότι είναι σε καλή κατάσταση και ειδικά στο α’ ημίχρονο έκαναν καλή εμφάνιση, απέναντι σε έναν ΠΑΣ, που έπαιζε με πολλές ελλείψεις και συγκεκριμένα χωρίς τους Κόντε, Μπουκουβάλα, Αποστολόπουλο και Λίλα, που είναι βασικά στελέχη, και τους νεοαποκτηθέντες Λέο, Παμλίδη, Κακούμπα και Κάστρο. Ο «Άγιαξ» έγινε περισσότερο σοβαρός στην επανάληψη, όταν απείλησε ακόμα και με ισοφάριση, έχοντας κορυφαίο τον Κούζικ.

Η νίκη των γηπεδούχων είναι δίκαιη, καθώς δημιούργησαν αρκετές φάσεις μπροστά από την εστία του ΠΑΣ. Το ματς έγινε ποιοτικό και γρήγορο στην επανάληψη, όταν σημειώθηκαν τα τρία γκολ, που χωμάτισαν το φιλμ του αγώνα. Όσον αφορά τον «Άγιαξ», παρουσίασε σημεία βελτίωσης σε σχέση με το προηγούμενο ματς, που έγινε στα Γιάννινα.
Η αναμέτρηση έγινε παρουσία 2.000 θεατών με συνθήκες πρωταθλήματος, καθώς μερίδα οργανωμένων του Παναιτωλικού δε σταμάτησε ούτε στιγμή να αποθεώνει τους παίκτες.
Ο Τραϊνανός Δέλλας ξεκίνησε την ομάδα του με 4-2-3-1, που πολλές φορές μετατρέπονταν σε 4-3-3, όταν οι ακραίοι Μανά και Μπαρμπόσα ήταν στηρίγματα του Ντιάζ. Αρχικά ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Κυριακίδη, δεξιό αμυντικό τον Μαρινάκη, αριστερό τον Τσοκάνη, κεντρικούς αμυντικούς τους Μιχάι και Χαντάκια, αμυντικά χαφ τους Έρικσον και Λιάβα, κεντρικό χαφ τον Πάουλο, αριστερά τον Μανά, δεξιά τον Μπαρμπόσα και προωθημένο κυνηγό τον Ντίας.
Από την άλλη πλευρά, ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε με το κλασικό σύστημα 4-4-2, έχοντας γκολκίπερ τον Βελλίδη, δεξιό αμυντικό τον Σκόνδρα, αριστερό τον Τσικάρσκι, στο κέντρο της άμυνας τους Μιχαήλ, Τζημόπουλο, αμυντικό χαφ τον Σιόντη, κεντρικό τον Γιάκο, από δεξιά τον Βιδάλ, αριστερά τον Νικολιά και προωθημένους κυνηγούς τους Κριζμάν και Λουκίνα.

ΤΑ ΓΚΟΛ

47’: Ο Μάζουρεκ, με ένα φοβερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στη δεξιά γωνία, άφησε άναυδο τον Βελλίδη και έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

69’: Το 2-0 για τον Παναιτωλικό με καταπληκτικό γκολ του Βακράκου, που σε μπαλιά του Μάζουρεκ βγήκε έξυπνα στον κενό χώρο, πλάσαρε τον Περιστερίδη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

81’: Σε κόρνερ από δεξιά του Κούζικ, ο Λιάσος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού, μειώνοντας το σκορ σε 2-1.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ

9’: Σέντρα από δεξιά του Πάουλο, ο Μπαρμπόσα έκανε από κοντά την κεφαλιά, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

17’: Καλή κίνηση Τσικάρσκι από αριστερά, ο Βιδάλ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά βρήκε το σώμα του Χαντάκια και έφυγε κόρνερ.

28’: Αναστάτωση στα καρέ του ΠΑΣ, Μανά και Ντιάζ άλλαξαν τη μπάλα, έγινε η σέντρα δεξιά, ο Μαρινάκης έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα βρήκε το σώμα του Τσικάρσκι και εξοστρακίστηκε σε κόρνερ.

43’: Σέντρα σουτ από αριστερά του Μανά, ο Μπαρμπόσα από πολύ κοντά έπιασε την κεφαλιά, που έφυγε άουτ.

51’ :Ο Μάζουρεκ άνοιξε από δεξιά την άμυνα του ΠΑΣ, πήγε να δώσει τη μπάλα στον αμαρκάριστο Ντίας, αλλά πρόλαβε και έδιωξε ο Μιχαήλ.

53’: Ο Κούζικ από δεξιά εκτέλεσε φάουλ, πήδηξε πάνω από όλους ο Σκόνδρας, αλλά η κεφαλιά έφυγε άουτ.

55’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ, όταν σε κάθετη μπαλιά του Κούζικ, ο Κριζμάν, μόνος προ του Κυριακίδη, πλάσαρε άτσαλα άουτ.

61’: Δυνατό σουτ του Πάουλο από το ύψος περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Βελλίδης.

90+1’: Καταπληκτική απόκρουση του Περιστερίδη σε εκτέλεση φάουλτου Κόκκορη λίγο έξω από την περιοχή.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας) με βοηθούς τους Κολοσιώνη, Καλαμπόκη (Αιτωλοακαρνανίας).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης (61’ Γιαννακόπουλος), Έρικσον (65’ Νταλακούρας), Λιάβας (46’ Μάζουρεκ – 72’ Τσιγγάρας), Μανά (Παρράς), Ντίας 65’ Βακράκος), Μπαρμπόσα (65’ Κόκκορης), Πάουλο (65’ Αγρόδημος), Τσοκάνης (46’ Ρότσα), Μαρινάκης (65΄Μπελεβώνης), Μιχάι (65’ Μαλλής), Χαντάκιας (46’ Άργκους)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης (61’ Περιστερίδης), Σκόνδρας, Τσικάρσκι, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σιόντης, Βιδάλ (40’ Κούζικ), Γιάκος (78’ Λιάσος), Νικολιάς (90’ Πήλιος, Λουκίνας (61’ Ξύδας), Κριζμάν (72’ Ντόλοβατς).

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ

-Το ματς συνέπεσε χρονικά με την τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα ΠΑΟΚ – Σπαρτάκ Μόσχας, αλλά αυτό δεν εμπόδισε αρκετούς φιλάθλους να παρακολουθήσουν το παιχνίδι. Σχεδόν η μεγάλη κερκίδα γέμισε με έντονη την παρουσία και των οργανωμένων φιλάθλων.

-Άψογη όπως πάντα η φιλοξενία από τον υπεύθυνο Τύπου του Παναιτωλικού Χρήστο Στούμπο.

-Το πρωί στο ΠΕΑΚΙ έκαναν το πρόγραμμα αποκατάστασης οι τραυματίες Κόντε, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Λεό, Παμλίδης, Κάστρο, Κακούμπα, Λίλα.

-Την αποστολή συνόδευσε στο Αγρίνιο ο διευθυντής του ποδοσφαιρικού τμήματος Δημήτρης Νιαρχάκος, ενώ στο γήπεδο ήταν και ο υπεύθυνος επικοινωνίας Κώστας Πεδιαδιτάκης.

-Αρκετή ζέστη έκανε χθες στο Αγρίνιο και δικαιολογημένα μετατέθηκε κατά μία ώρα αργότερα η έναρξη του αγώνα.

-Αρκετοί παλαίμαχοι του Παναιτωλικού ήταν στις εξέδρες του γηπέδου. Ξεχώρισε η εμβληματική παρουσία του παλιού αρχηγού Κώστα Τάκου.

-Αρχηγός του ΠΑΣ ήταν ο Αλέξης Μιχαήλ και του Παναιτωλικού ο Πάουλο Μάρκος.

-Με πλαστικό επίδεσμο στο κεφάλι αγωνίστηκε από την αρχή ο Τσικάρσκι του ΠΑΣ Γιάννινα.