"Λύγισε" στο Πανθεσσαλικό ο ΠΑΣ

goal pamlidi

Στον Βόλο ήρθε η πρώτη ήττα του ΠΑΣ Γιάννινα με την επιστροφή του στην Σούπερ Λιγκ.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη για τρίτο ματς βρέθηκε πρώτη μπροστά στο σκορ δίχως ωστόσο να καταφέρει να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τον Βόλο. Ο ΠΑΣ δημιούργησε τι προϋποθέσεις και τις ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο τέρμα ωστόσο δεν ήταν αποτελεσματικός. Από σέντρα του Σιόντη στο 3΄, ο Παμλίδης είχε τον χρόνο να κοντρολάρει και να σκοράρει για το 0-1 με πανέμορφο γυριστό σουτ. Οι «κυανόλευκοι» είχαν καλό passing game και καλό στήσιμο στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 20λεπτο και δεν απειλήθηκε. Ο Βόλος μετά το 20λεπτο άσκησε πίεση και είδε να ακυρώνεται με το VAR γκολ του Ουάρντα για επιθετικό φάουλ. Στην επανάληψη αμφότερες οι ομάδες έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτύχισαν να βρουν δίχτυα με τον Ουάρντα. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη προσπαθησε κυρίως με στημένες φάσεις να απειλήσει και βρέθηκε κοντά στο 1-2 με κεφαλιά του Παντελάκη. Η πρώτη ήττα λοιπόν είναι γεγονός σε ένα παιχνίδι αμφίροππο στο οποίο ωστόσο ο Βόλος ήταν ουσιαστικός και πήρε το "τρίποντο" Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς) - Θεόδωρος Τζιουβάρας (Κοζάνης)
Τέταρτος διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
Διαιτητής VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθός VAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
Παρατηρητής: Ιωάννης Τοπούζης (Τρικάλων). ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Άνχελ Λόπες Πέρεζ): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (37' λ.τρ. Περέα), Μπαριέντος, Μαρτίνες, Ουάρντα, Δουβίκας.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Σιόντης, Καρτάλης, Κάστρο, Νάουμετς, Παμλίδης, Κρίζμαν. ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3' ΓΚΟΛ! 0-1! Μετά από σέντρα του Σιόντη, κοντρόλ και γυριστό σουτ του Παμλίδη, νικάει τον Γκαραβέλη και η μπάλα στα δίχτυα!
7' Σουτ του Μαρτίνες, ο Χουτεσιώτης έπεσε στη γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ.
8' Ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε κεφαλιά του Κολόμπο από κόρνερ του Μπαριέντος.
10' Διαγώνιο σουτ του Πίρσμαν, άουτ.
12' Ο Παμλίδης στην περιοχή, κράτησε την μπάλα, πλάσαρε αλλά μπλόκαρε ο Γκαραβέλης.
19' Σουτ του Φερράρι, πάνω από τα δοκάρια.
23' Ακυρώθηκε γκολ του Βόλου με τη χρήση VAR. Σέντρα του Μαρτίνες, κεφαλιά του Ουάρντα στην «καρδιά» της άμυνας, αλλά το γκολ του Αιγύπτιου ακυρώνεται για φάουλ του Δουβίκα στον Σιόντη!
30' Σουτ του Κολόμπο αρκετά μέτρα άουτ.
31' Σέντρα του Κρίζμαν, δεν μπήκε στη φάση ο Καρτάλης για να απειλήσει.
35' Ο Κρίζμαν δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Γκαραβέλη σε τετ-α-τετ, από πάσα του Καρτάλη. 56' 1-1. Γκολ για τον Βόλο.Ο Μπαριέντος ευστόχησε από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε.
65' Ευκαιρία για τον Βόλο. Σπό κεφαλιά του Περέα ο Δουβίκας κατέβασε την μπάλα και την έστρωσε στον Μαρτίνες ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε πάνω από την εστία του ΠΑΣ.
68' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Υστερα απί κόρνερ ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά και πάνω στην γραμμή ο Δουβίκας αποσόβησε το δεύτερο τέρμα για τον ΠΑΣ.
77' 2-1. Ο Μπαριέντος έκανε τη σέντρα, ο Ουάρντα «νίκησε» την άμυνα του ΠΑΣ και με κεφαλιά διπλασίσε τα τέρματα του Βόλου
88' Ευκαιρία ο ΠΑΣ. Ο Ελευθεριάδης από κοντά πήρε τυη κεφαλιά αλλα η μπάλα περασε άουτ