Μέσω...Var και ατυχίας η πρώτη εντός έδρας ήττα (photos)

fash 1

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε μάχη απέναντι στην ΑΕΚ αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 0-1 στο «Ζωσιμάδες», που είναι η δεύτερη στο πρωτάθλημα και η πρώτη εντός.

Η μονομαχία είχε ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Οι κυανόλευκοι μπορούσαν το βαθμό, είχαν δοκάρι και δύο ακυρωθέντα, λόγω VAR, γκολ. Μίλησε το VAR Καλό ρυθμό είχε το α' ημίχρονο με δύο ομάδες που προσπαθούσαν να επιβάλουν ρυθμό.
Η ΑΕΚ κατάφερε να βρει τους χώρους και δημιούργησε φάσεις, φτάνοντας στο γκολ με πέναλτι του Ανσαριφάρντ στο 16ο, ενώ είχε καλές στιγμές στο 10ο και το 39ο από φάσεις που δημιούργησε από πλάγια ο Λόπεζ. Στην πρώτη ο Πίρσμαν απομάκρυνε στη γραμμή προσπάθεια του Μαχαίρα, και στη δεύτερη ο Ανσαριφάρντ είχε κεφαλιά ελάχιστα άουτ.
Ο ΠΑΣ από την πλευρά του, έγινε απειλητικός από το εικοσάλεπτο και μετά, ενώ ακυρώθηκε γκολ του Παμλίδη στο 34ο. Καλύτερος, μπορούσε! Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε αισθητά την απόδοση του και άσκησε από τα πρώτα λεπτά.
Οι γηπεδούχοι σκόραραν πάλι στο 51ο με τον Ελευθεριάδη, αλλά το γκολ και πάλι ακυρώθηκε με τη χρήση VAR ως οφσάιντ.
Νωρίτερα, στο 49ο, ο Εραμούσπε, σημάδεψε το δοκάρι.
Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε στη συνέχεια το παιχνίδι, και χτύπησε με τις κόντρες, έχοντας ευκαιρίες να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Γεώργιος Χατζηνάκος (Δράμας) - Φώτιος Καμπερίδης (Καβάλας)
Τέταρτος διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Διαιτητής VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)
Παρατηρητής: Αντωνία Κοκότου (Αργολίδας) ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Κάστρο, Σιόντης (61' λ.τρ. Νάουμετς), Ελευθεριάδης (86' Λώλης), Καρτάλης (66' Ντομίγκεζ), Λεό, Παμλίδης.
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Λόπες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Μαχαίρας (70' Ινσούα), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (56' Λιβάϊα), Ανσαριφάρντ (70' Ολιβέιρα). faash3 ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χουτεσιώτης, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ, Καρτάλης, Σιόντης, Κάστρο, Κρίστισιτς, Τσιντώτας, Ινσούα.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
7' Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια, απομάκρυνε ο Εραμούσπε.
8' Ο Ελευθεριάδης μπήκε από τα πλάγια σέντραρε, αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΚ, σουτ του Καρτάλη απομάκρυνε η άμυνα.
10' Σουτ του Κάστρο, άουτ.
10' Ο Λόπεζ από τα πλάγια τη σέντρα, ο Μαχαίρας βρέθηκε σε κενή από τερματοφύλακα εστία, πλάσαρε, ο Πίρσμαν απομάκρυνε στη γραμμή.
11' Κεφαλιά του Σάλιακα, άουτ.
13' Φάουλ του Μάνταλου, κεφαλιά του Χνιντ στην έξοδο του Χουτεσιώτη, με τη χρήση VAR υποδείχτηκε πέναλτι στη σύγκρουση του τερματοφύλακα με τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ. fash 22
16' ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Ανσαριφάρντ έστειλε από την άσπρη βούλα τη μπάλα στα δίχτυα!
18΄Ο Παμλίδης στην περιοχή, βρήκε τον Καρτάλη ο οποίος έχασε το κοντρόλ και η μπάλα πέρασε άουτ.
22' Ο Μάνταλος από τα πλάγια τη σέντρα, απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης.
23' Σουτ του Κάστρο, άουτ.
24' Διαγώνιο σουτ του Μαχαίρα απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης στη γωνία.
25' Σουτ του Λεό, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Τσιντώτας.
28' Σέντρα του Ελευθεριάδη, στην αγκαλιά του Τσιντώτα.
30' Σέντρα του Ελευθεριάδη προς τον Λεό, πέρασε ανεκμετάλλευτη.
34' Σέντρα του Πίρσμαν, κεφαλιά ο Παμλίδης η μπάλα στα δίχτυα! Το γκολ ακυρώθηκε μετά τη χρήση VAR ως οφσάιντ.
38' Φάουλ του Καρτάλη, πάνω από τα δοκάρια.
39' Σέντρα του Λόπεζ, που πρόλαβε τη μπάλα πριν περάσει άουτ, κεφαλιά του Ανσαριφάρντ ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
43' Σέντρα του Σάλιακα, με γροθιές απομάκρυνε ο Τσιντώτας.
43' Γυριστό σουτ του Κάστρο, άουτ.
45' Ο Παμλίδης στην περιοχή ανακόπηκε από τον Χνιντ.
45'+2' Σουτ του Ανσαριφάρντ, με το κεφάλι απομάκρυνε ο Εραμούσπε.
49' Από φάουλ του Σάλιακα από τα πλάγια, κεφαλιά του Εραμούσπε στο κάθετο δοκάρι, και στα χέρια του Τσιντώτα!
51' Σέντρα του Καρτάλη, κεφαλιά του Ελευθεριάδη στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ!
54' Ο Παμλίδης σέντρα σουτ από διαγώνια θέση, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.
58' Γέμισμα του Πίρσμαν προς τον Παμλίδη, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.
60' Σέντρα του Λιβάια, ο Σάκχοφ δεν μπόρεσε να πλασάρει στην κίνηση.
72' Φάουλ του Μάνταλου, κεφαλιά-ψαράκι του Λιβάϊα από θέση οφσάιντ, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
74' Ο Χουτεσιώτης απέκρουσε προ του Λιβάϊα από φάουλ του Μάνταλου.
78' Ο Παμλίδης στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
80' Από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Ολιβέιρα ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ.
87' Σέντρα σουτ του Κάργα, άουτ.
88' Ο Ινσούα από τα πλάγια, προβολή του Λώλη, κόρνερ.
90'+5' Σουτ του Σάκχοφ, στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη. ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
- Πρώτο παιχνίδι στο οποίο ο ΠΑΣ δεν σκόραρε.
- Αποχώρησε ο Σιόντης ο οποίος δέχτηκε χτύπημα.