Έπεσε μαχόμενος στην Τούμπα (photos)

paok pas1 Ένας ψυχωμένος και μαχητής Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, πολέμησε στην Τούμπα αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 2-1 από τον ΠΑΟΚ, με γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη μάλιστα αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 57ο λόγω αποβολής με 2η κίτρινη του Εραμούσπε.

Διαβασμένος στο πρώτο

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο. Καλοστημένος, ψύχραιμος και με «καθαρό» μυαλό.
Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έβαλε δύσκολα στον ποιοτικό αντίπαλο, ασκώντας πίεση και κυνηγώντας μπάλες.
Σε μία από αυτές τις πιέσεις ο Εραμούσπε έκλεψε την μπάλα από τον Ροντρίγκο και μετά από ωραία ενέργεια του Λεό, πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 31ο λεπτό!
Ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ του ΠΑΣ, πίεσε και έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Εσίτι στο 38ο την προσπάθεια του οποίου απέκρουσε ο Χουτεσιώτης σε κόρνερ.

Λύγισε στο τέλος

Ο Πάμπλο Γκαρσία στην επανάληψη έκανε πιο επιθετική την ομάδα του ΠΑΟΚ με την είσοδο του Μπίσεσβαρ, του Ελ Καντουρί και του Τζόλη.
paok pas2 Οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση και ισοφάρισαν στο 52ο με τον Σφιντέφσκι να σκοράρει από κοντά μετά από απόκρουση του Χουτεσιώτη.
Τα πράγματα για τον ΠΑΣ έγιναν πιο δύσκολα όταν αποβλήθηκε ο Εραμούσπε.
Παρά το μονότερμα του ΠΑΟΚ, οι αλλαγές του Γιαννίκη έδωσαν περισσότερο γήπεδο στον ΠΑΣ που φάνηκε να ελέγχει.
Όμως στο 91' ο Ελ Καντουρί σκόραρε με γυριστό σε μία φάση που υπήρχε υποψία φάουλ του Τσόλακ στον Πίρσμαν, και γράφτηκε το 2-1.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας) - Γεώργιος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)
Τέταρτος διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Διαιτητής VAR: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)
Διαιτητής AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)
Παρατηρητής: Γεώργιος Τάπραντζης (Αιτωλοακαρνανίας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς Ζ., Περέιρα (76' Τσόλακ), Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Εσίτι (46' Ελ Καντουρί), Σίβκοβιτς Α., Μουργκ (46' Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια (46' Τζόλης), Σφιντέφσκι (96' Ουαγκέ).
Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης (80' Λώλης), Παμλίδης, Λεό (63' Ντομίγκεθ), Κρίζμαν (25' λ.τρ. Ελευθεριάδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εσίτι, Εραμούσπε, Καρτάλης, Ελ Καντούρι, Α. Ζίβκοβιτς, Παντελάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Εραμούσπε (2η κίτρινη στο 57ο)

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
5' Κεφαλιά του Εσίτι στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη η μπάλα.
9' Ο Α. Ζίβκοβιτς σουτ, άουτ.
22' Σέντρα του Ροντρίγκο από τα πλάγια, ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε.
29' Σέντρα του Κάστρο, έκοψε ο Βαρέλα.
31' Γέμισμα σε φάουλ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
31' ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Εραμούσπε έκλεψε την μπάλα από τον Ροντρίγκο, πάσα στον Λεό ο οποίος με ωραία προσπάθεια σέρβιρε στον Αργεντινό ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στην περιοχή.
34' Σέντρα του Καρτάλη, πέρασε ανεκμετάλλευτη.
37' Ο Καρτάλης στην περιοχή υπό πίεση πλάσαρε, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
38' Από φάση διαρκείας ο Εσίτι σούταρε στην περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης.
38' Σουτ του Εσίτι, άουτ.
42' Ο Σάλιακας πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ προ του Σβιντέσφκι σε γέμισμα του Βιεϊρίνια.
43' Σουτ του Σβαμπ αρκετά μέτρα άουτ.
44' Ο Σβιντέφσκι βρέθηκε στην περιοχή αλλά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χουτεσιώτης.
45'+2' Ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε γέμισμα με φάουλ του Βιεϊρίνα από διαγώνια θέση.
50' Σουτ του Α. Ζίβκοβιτς, η μπάλα κόντραρε στον Πίρσμαν και κατέληξε κόρνερ.
52' ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Σφιντέφσκι από κοντά σκόραρε καθώς εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Χουτεσιώτη σε σουτ του Ροντρίγκο.
57' Ο Εραμούσπε αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα και ο ΠΑΣ έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα.
58' Σουτ του Σβαμπ, άουτ.
59' Κάθετο δοκάρι σε σουτ του Τζόλη στην περιοχή και η μπάλα κόρνερ καθώς βρήκε η μπάλα και στην πλάτη του Παντελάκη.
65' Ο Χουτεσιώτης απέκρουσε σουτ του Ροντρίγκο και ο Σιόντης απομάκρυνε προ του Σφιντέφσκι.
70' Ο Παντελάκης απέκρουσε με το σώμα σουτ του Ελ Καντουρί.
74' Σουτ του Βαρέλα, άουτ.
76' Φάουλ του Σβαμπ πέρασε ανεκμετάλλευτο μπροστά από την εστία.
77' Προβολή του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
78' Κόρνερ του Σφιντέφσκι, κεφαλιά του Βαρέλα άουτ.
79' Γύρισμα του Ελευθεριάδη από τα πλάγια, δεν βρέθηκε παίκτης του ΠΑΣ κοντά.
81' Σουτ του Ελευθεριάδη η μπάλα χτύπησε στον Κάστρο και απομακρύνθηκε.
82' Σουτ του Α. Ζίφκοβιτς σε κόρνερ ο Πίρσμαν.
86' Σέντρα του Ροντρίγκο, ο Σβιντέφσκι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.
87' Σέντρα του Ροντρίγκο ο Σάλιακας με το κεφάλι γύρισε στον Χουτεσιώτη.
88' Σέντρα του Τζόλη, ο Σαλιακάς σε κόρνερ.
90' Σουτ του Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
90'+1' ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Ελ Καντουρί με γυριστό σκόραρε. Στη φάση διαμαρτυρήθηκε ο Πίρσμαν για φάουλ του Τσόλακ ο οποίος έκανε και τη σέντρα.
90'+4' Κάθετη του Ελευθεριάδη, μπλόκαρε προ του Παμλίδη ο Ζίβκοβιτς.
90'+6' Σέντρα του Πίρσμαν, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
90'+7' Κεφαλιά του Σιόντη πάνω από τα δοκάρια.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
- Ένα λεπτό έμειναν ακίνητοι οι ποδοσφαιριστές πριν την έναρξη, στο πλαίσιο της συμπαράστασης τους στους αντίστοιχους της Super League 2 που έχουν αίτημα την έναρξη της σεζόν.
- Με μπλε φανέλες και άσπρο παντελονάκι, η εμφάνιση του ΠΑΣ στο ματς.
- Πρόβλημα στο πόδι αντιμετώπισε ο Κρίζμαν ο οποίος αποχώρησε.